Historia znad morza

Doświadczyłam niezwykłego poprzez zwyczajność

Zeszły rok wykończył mnie nerwowo. Każdy dzień przynosił negatywne doznania. Myślałam już, że doszłam do ściany. Wszędzie szukałam zła i gasło we mnie światło. Zamiast radości-smutek, kreatywności-niemoc, energii-zmęczenie. Szukałam wytchnienia od stanu, który mnie powoli zabijał a zapętlałam się coraz bardziej. Vicious circle. …

Czytaj dalej

Nie ma to jak sprytny plan

Kilka lat temu pracowałam w małej szkole, gdzie było mało klas i tym samym mało godzin przedmiotowych. Musiałam do pełnego etatu dopracować kilka godzin w świetlicy szkolnej. Miałam wyjątkową okazję przyjrzeć się jak funkcjonują dzieci poza ramami, lekcjami, przerwami i poukładaną w scenariusz pracą.

Codziennie powtarzała się ta sama historia. Przychodzi rodzic, dziecko porzuca klocki i wychodzi. Pytam dziecko: „A kto posprząta?” Słyszę  odpowiedź zawsze tą sama: „Ja się nie bawiłem”, albo „Krzysio się jeszcze bawi”. Po pewnym czasie po Krzysia przychodzi rodzic. Krzysio wychodząc mówi: „Piotrek się bawił”.

Czytaj dalej

Jak zaopiekować się sobą?

„Słowo później, to zabójca marzeń” John Maxwell

Spotkałam dziś, dawno niewidzianą znajomą. Pierwsze, co usłyszałam, to: „Nie mam na nic czasu”.

Coraz częściej jesteśmy tak zaplątani w nasze napięte harmonogramy, że nie ma w nich miejsca na troskę o samych siebie. Wciąż mówimy, że są inne rzeczy, którymi musimy się zająć, zapominając o własnych potrzebach.

Czytaj dalej

„Gdzieś tu musi być konik”

Fot. Maria Kolecka

Naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment. Jednego chłopca umieszczono samego, w pokoju pełnym kolorowych zabawek i zamknięto drzwi. Drugi chłopiec został umieszczony w pokoju pełnym końskich odchodów.

Po kilku godzinach postanowiono sprawdzić, jak chłopcy reagują na sytuację, w której się znaleźli. Chłopiec pierwszy siedział na środku pokoju i płakał, wokół niego leżały porozrzucane zabawki.

Czytaj dalej